Полюбляєш каву? Обов’язково запий її водою, рекомендують лікарі.
У вишуканих кав’ярнях разом з чашкою ароматної кави клієнтам подають склянку чистої холодної води. Ця давня гарна традиція має практичне значення: такий напій, як кава, дійсно, неохідно запивати водою – і не тільки для того, щоб краще розкрити його смак.
Алкалоїд ? Що це?
Еспресо, американо, капучіно, лате – напоїв, виготовлених з використанням кавових зерен, придумано безліч. Однак з точки зору дії на нервову систему людини принципова різниця існує лише між кавовими напоями з цільнозернової кави і з сублімованої, тобто, з розчинної.
Річ в тому, що кавове зерно за своєю структурою неоднорідне. Його зовнішня оболонка містить всім відомий підбадьорливий алкалоїд під назвою кофеїн, що має яскраво виражену тонізувальну дію. У внутрішній частині зерна знаходиться ще один алкалоїд – теобромін.
При виготовленні розчинної кави використовується лише внутрішня частина зерна; зовнішня оболонка відділяється і йде на медичні препарати або енергетики. Але якщо ми маємо справу з зерновою кавою, то потрібно пам’ятати, що в ній є відразу два алкалоїди.
Зворотний процес
Коли ми п’ємо каву, ці два алкалоїди надходять до нашого організму одночасно – а ось діяти починають по черзі. Спочатку починає працювати кофеїн – саме з його дією пов’язаний тонізувальний ефект. Але приблизно через 25 хвилин на сцену виходить теобромін.
Ось як все це діє: кофеїн має здатність звужувати судини у всіх органах, крім нирок; в них, після кількох ковтків еспресо, судини, навпаки, розширюються. Результат – підскочив тиск і позиви до сечовипускання; останні пов’язані з поліпшенням кровотоку в нирках.
Однак не проходить і півгодини, як людину починає злегка хилити в сон; при цьому багато людей відчувають не дуже приємне тягнене відчуття в районі нирок. Це почалася дію теоброміну: тиск у всіх органах підвищився, а в нирках – знизився.
Для того, щоб уникнути порушення кровотоку в нирках, варто після кожного ковтка кави робити ковток води.
Випити воду до чи після кави рекомендують лікарі для того, щоб:
- Зменшити вплив кофеїну на організм: попередити підняття артеріального тиску, нормалізувати роботу серця, адже кава має властивість звужувати судини.
- Кава спричиняє сечогінну дію на нирки і виводиться з організму більше рідини, аніж було випито кави. А от склянка води, випитої до кави, поповнить організм запасами рідини, яка овиводить з нього токсини і зберігає молодість.